Pingviinitiivul

Väikekontori / kodu võrguehitus

Ka väikefirmad vajavad täna oma sisevõrku. Seda võib lahendada lihtsalt ühe Wifi-ruuteri abil, aga parem on lisada sellele siiski mõned lisaelemendid.

Väikefirma ja korralikult majandatud koduvõrk eeldaks täna vähemalt N-seeria traadita võrku, võrku jagatavat kõvaketast andmete varundamiseks ning võrgu põhiosa peaks siiski lahendama kaabeldusega. Koduvõrgus lisandub sellele vajadus ühendada võrku ka televiisor ja salvestada võrguketastele suurem hulk andmeid, näiteks oma DVD/CD-kollektsiooni varukoopia – kaua see plastmass ikka vastu peab või kes täna enam muusikat CD plaatidelt mängib?

Võrgu ehitamise aluseks peaks võtma täna CAT6 võrgukaabli, see on tulevikukindel kuni 10 Gbit kiirust lubav võrgukaabel. Soovitav on kasutada varjestatud kaableid, sest meil Eestis elektrikaableid ei varjestata ja enamasti pole ruumi tagada, et võrgu- ja elektrikaablid üksteisest alati vähemalt meetri kaugusele jääksid. Varjestatud kaableid tähistatakse näiteks nimedega FTP, F/UTP, STP, SF/UTP. Lihtsam on endale selgeks teha millise markeeringuga on varjestamata kaablid, need on: UTP ja U/UTP tähistega (ei sisalda tähti S ja F). Varjestatud võrk peaks olema läbiv – ilma varjestamata lõikudeta ja maandatud ühest otsast, et maanduspunktide vahel ei tekiks omakorda pinget.

 

Kaabliga võrk teeb üle võrgu varukoopiate tegemise oluliselt kiiremaks. 1000 Mbit ehk 1 Gbit võrk suudab kanda andmeid sisuliselt sama kiirusega, mis kõvaketas lugeda/salvestada jõuab. See on kaks korda kiirem kui USB 2.0 kiirus ja ületab vanema generatsiooni 100 Mbit võrke kümme korda. Vanema generatsiooni, praegu enimlevinud Wifi G seeria suudab heades tingimustes vaid 54 Mbit sekundis saavutada, seega jääb see 1 Gbit võrgust maha ligi 20 korda, enamasti rohkemgi, sest Wifi seadmed kipuvad ikka jääma naabritega samadele sagedustele ja juba kümmekond meetrit eemal on seadme levi kordades kehvem.

Kuid varukoopiad hoiavad teie firma elus, aastatega kogunenud dokumentatsioon, arved, dokumendid, olulisem e-post – kõige selle säilitamisse peab panustama. Just 1 Gbit võrk koos võrgusalvestuse seadmetega võimaldab sünkroniseerida andmed sülearvutites ja varukoopia kettal.

Kodu või väikekontori võrku rajada planeerides arvestage, et traadita võrkude levi takistavad seinad. Kõige parem on Wifi seadmed paigutada korteri/ridaelamu/maja keskele, kust on suhteliselt vähe seinu ja maad eraldamas seadet kõigist ruumides, kus võrku kasutada kavatsete. Tihedama kasutuse ruumid (elutuba, kabinet) võiksid olla veel lähemal. Kui majas on juba paigaldatud CAT5e kaabeldus lähtudes metallist seadmekapist, siis võib küll Wifi-ruuteri ka samasse kappi paigaldada, aga metall ümber seadme halvendab levi tunduvalt. Võib kaaluda Wifi eemale toomist – ADSL’i vaskpaarkaabel seadmeni ja varjestatud CAT6 või CAT7 sellest seadmekappi ning sinna paigutada (traadiga võrgu) võrgulüliti. Võib ka seadmekappi paigaldataval seadmel traadita võrgu välja lülitada ja traadita võrku tekitama hankida eraldi täiendav Wifi-ruuter.

Comments

“Väikekontori / kodu võrguehitus” on saanud 0 vastust

Lisa kommentaar